• Koła zainteresowań

    • Koła zainteresowań funkcjonują w Trzcińcu od pierwszych dni działania Domu Młodzieży. Zgodnie z założeniami systemu prewencyjnego twórcy salezjanów św. Jana Bosko w każdym młodym człowieku tkwi choćby 5% dobra, które należy rozwinąć. Tę myśl znajdujemy dziś w formie założeń twórczej resocjalizacji, w skupianiu się na pracy na zasobach, potencjałach, w inicjatywach typu porozumienie bez przemocy i wielu innych. Dlatego też sport, wycieczki, teatr, muzyka, wychowanie religijne i moralne oraz możliwość realizacji różnych pasji wychowanków są naturalnie obecne w Domu Młodzieży od jego początków. Położenie ośrodka i jego otoczenie dają same z siebie różne możliwości realizacji zajęć pozalekcyjnych. Budowa w latach 2006-07 sali gimnastycznej, zrealizowane w latach 2009-11projekty MEN mające na celu zwiększenie ilości miejsc oraz oferty programowej spowodowały, że ośrodek został doposażony w sprzęt sportowo-rekreacyjny (kajaki, rowery, wiatrówki, paintball itp.). Przebudowa bazy warsztatowej oraz doposażenie szkół w sprzęt multimedialny spowodowały znaczące zwiększenie i uatrakcyjnienie oferty kształcenia zawodowego (dawniej tylko zawody stolarskie, obecnie samochodowe, kucharskie, a w przyszłości także budowalne). Dwa założenia parkowe dają okazję do rozwijania talentów ekologicznych czy ogrodniczych. Z kolei doposażenie aneksów kuchennych w grupach wychowawczych stworzyło większe możliwości realizacji zainteresowań kulinarnych. Jednym słowem ośrodek mając do tego zaplecze może w poszczególnych latach elastycznie dostosowywać ofertę programową do aktualnego zapotrzebowania.

      Koło żeglarskie

      Koło żeglarskie jest praktycznym rozwinięciem autorskiego projektu resocjalizacji przez żeglarstwo. Oczywiście docelowo chodzi nam o to, by chłopcy zetknąwszy się z trudami żeglowania nabyli hartu i umiejętności „nawigowania przez życie”. Koło działa w sezonie żeglarskim w oparciu o salezjański Jacht Klub „Don Bosco”. Uczestnikami koła są ci wychowankowie, którzy po pierwszych rejsach „załapali bakcyla” i którym spodobało się żeglowanie. Na początku sezonu przygotowują jacht do wodowania, szlifują, malują, przygotowują miejsce cumowania itd. W trakcie sezonu odbywają rejsy, podczas których nabywają stopniowo praktycznych umiejętności żeglarskich, a wypływane godziny skrupulatnie odnotowują w książeczkach żeglarskich. Do tego dochodzą prace portowe, szkolenia teoretyczne, trochę wiedzy o wielkich żeglarzach, a nade wszystko szlifowanie umiejętności tworzenia załogi – współpracy w zespole.   W ten sposób niepostrzeżenie żeglarstwo otwiera ich na zupełnie nowe życiowe horyzonty. 

          

      Koło strzeleckie 

      Zajęcia strzeleckie są obecne w naszym ośrodku od dawien dawna. Na początku były to turnieje strzeleckie podczas wiosennych festynów, a z czasem, gdy zakupiliśmy własne wiatrówki, zaczęliśmy korzystać z nich częściej, praktycznie na każdym dniu sportu, biwaku czy wyjeździe survivalowym. Koło strzeleckie w różnych latach przyjmowało różne formy, także we współpracy z wojskiem, organizacjami paramilitarnymi czy harcerstwem. Od kilku lat, gdy umiejętność strzelania jest wpisana w program zajęć szkolnych, chłopcy mają możliwość doskonalić ją nie tylko poprzez częste korzystanie z wiatrówek, ale też z profesjonalnych strzelnic. Kołem opiekuje się wicedyrektor szkoły p. Andrzej Połoński oraz p. Piotr Zajul.

      Koło sportowe

      Działalność sportowa przybiera w naszym ośrodku w różnych latach różne formy. Poniżej kilka przykładów, które są na przestrzeni lat ciągle obecne:

      Spływy kajakowe: w każdym roku odbywa się co najmniej jeden kilkudniowy spływ, zazwyczaj rzeką Piławą. W niektórych latach spływów organizujemy więcej, także na innych okolicznych rzekach. Podczas letnich biwaków kajakarstwo na Zalewie Szczecińskim jest również jednym z pożytecznych sposobów rekreacji.

      Rajdy rowerowe: ośrodek od lat posiada własne rowery, a „park maszynowy” jest corocznie uzupełniany dzięki różnym sponsorom. Rowery należy najpierw przygotować do sezonu, w czym pomocne są nasze warsztaty samochodowe. Następnie odbywa się szereg wycieczek i wypadów rowerowych po najbliższej okolicy. Zwieńczeniem tych działań jest letni rajd rowerowy, w którym podczas kilkudniowej wycieczki zwiedzamy zazwyczaj Wybrzeże Bałtyku. W niektórych latach dłuższych rajdów jest kilka, a rowery wracają do garażu dopiero pod koniec jesieni.

      Drużyna piłkarska: mimo że skład wychowanków ulega ciągłym zmianom, to jednak zawsze potrzebna jest w miarę stała drużyna piłkarska, aby reprezentować ośrodek na różnych halowych czy trawiastych turniejach. Nasi wuefiści typują do drużyny najlepszych piłkarzy, a w turniejach biorą udział najlepsi z najlepszych, to znaczy wychowankowie, którzy mogą się poszczycić wysokimi ocenami resocjalizacyjnymi. Dlatego też, zgodnie z założeniami twórczej resocjalizacji, nie zawsze najważniejsze jest miejsce na drewnianym podium. Ważne jest podium życiowe.

      Tenis stołowy: zasady rekrutacji do udziału w wyjazdowych turniejach tenisowych są podobne jak u piłkarzy czy siatkarzy. W regularnych treningach może uczestniczyć wielu, ale by reprezentować placówkę, to trzeba się do tego dobrze – w różnych obszarach – przyłożyć.

        

      Koło wolontariatu

      Emanacją działalności samorządu szkoły i ośrodka jest koło wolontariackie. Posiada ono całoroczny program różnorodnej działalności, której wspólnym mianownikiem jest być pożytecznym i służyć, zwłaszcza w społeczności lokalnej.

      Koło strażackie

      Nasi wychowankowie mają to do siebie, że zamiast wywoływać pożary, wolą je gasić. Na przestrzeni ponad 30 lat istnienia ośrodka ugasili kilkanaście pożarów. Dlatego też koło strażackie zawsze będzie się cieszyć zainteresowaniem pewnej grupy wychowanków. W latach 2010-2013 funkcjonowało przy ośrodku koło strażackie, które przyjęło postać Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Wychowankowie brali udział w różnych turniejach wiedzy teoretycznej, jak również praktycznej, wcześniej szkoląc się w „bojówkach” czy nabywając wiedzy teoretycznej. Animatorem koła była wówczas p. Renata Dębowska. Od września 2023 r. we współpracy z OSP Broczyno pani Renata i p. Mariusz Romanów odtwarzają działalność koła strażackiego i drużyny młodzieżowej.

      Działalność kulturalna (w opracowaniu)

      Oratorium – zajęcia świetlicowe, dekoracje, konkursy

      Teatr – przedstawienia, jasełka

      Muzyka

      Działalność kulinarna

      - projekt „Moja restauracja”

       

        

       
       
    • brak danych
    • Kontakty

      • Salezjański Ośrodek Wychowawczy "Dom Młodzieży" im. św. Jana Bosko w Trzcińcu
      • mow-46@wp.pl, dyrektor.mow46@gmail.com, wicedyrektor.mow46@gmail.com
      • Biuro/szkoła tel 943758726, 943754826 fax 943754826 Internat nr. 1 943753257 Internat nr. 2 943751989 telefon do dyżurnego 539548899
      • Trzciniec 25 78-550 Czaplinek Poland
    • Logowanie