• Ważniejsze zasady dotyczące urlopowania wychowanków

• Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy jest placówką nieferyjną, co znaczy, że wychowankowie zgodnie z decyzją Sądu przebywają w nim przez cały rok i nie przysługują im wakacje lub ferie, jak w szkołach i placówkach otwartych.
          • Za zgodą Sądu wychowankom można udzielać przepustek do domu rodzinnego (opiekuna prawnego), jeśli wychowanek zasługuje na to odpowiednim zachowaniem. Wniosek o zgodę Sądu przygotowuje wychowawca. Udzielenie zgody przez Sąd nie oznacza, że placówka jest zobowiązana urlopować nieletniego – Sądy pozostawiają ostateczną decyzję Dyrektorowi MOW. Placówka występuje do Sądów o jednorazowe bądź stałe (całoroczne) zgody na urlopowanie. Udzielenie przez Sąd zgody całorocznej nie zmienia zasad dotyczących udzielania przepustek przez MOW, a jedynie ułatwia pracę sekretariatowi. Termin określony w zgodzie jednorazowej Sądu w żaden sposób nie wiąże placówki - Dyrektor może go skracać bądź anulować przepustkę zależnie od zachowania nieletniego.
          • Zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich o urlopowanie może wnioskować również rodzic / opiekun prawny. W praktyce stosujemy rozwiązanie wspólnego z rodzicem (na jednym druku) wniosku do Sądu o zgodę na urlop, co potwierdza, że rodzic jest w stanie przyjąć w danym terminie syna pod opiekę. Decyzja o udzieleniu przepustki należy do Dyrektora.
          • Aby uzyskać przepustkę, wychowanek musi zachowywać się nienagannie w placówce, przestrzegać regulamin. Wykaz terminów urlopowań dostępny jest na stronie internetowej ośrodka.
          • Jeśli wychowanek otrzyma naganę Dyrektora z której wynika całkowite odebranie przywilejów to jest to równoznaczne z niemożliwością skorzystania z urlopowania w okresie obowiązywania nagany.
          • Wykaz terminów urlopowań zawiera również terminy urlopowań nagrodowych. Wyjazd na takie urlopowanie jest uzależniony od uzyskanej oceny resocjalizacyjnej.
          • Wychowanków w trakcie przepustki obowiązuje Regulamin wychowanka MOW.
            Łamanie regulaminu powoduje odebranie najbliższej przepustki. Brak powrotu na czas powoduje, że każdy dzień nieusprawiedliwionego pobytu poza placówką skraca o jeden dzień następną przepustkę (przepustki). Popełnianie w czasie urlopowania czynów karalnych bądź notoryczne niepowroty skutkują odebraniem  przepustek nawet do końca roku szkolnego.
          • Odpowiedzialność za bezpieczeństwo wychowanka podczas jego przejazdów oraz pobytu na przepustce przejmuje rodzic / opiekun prawny. Do niego też należy utrzymanie i wyżywienie syna podczas przepustki oraz zapewnienie pieniędzy na przejazdy.