• Oferta edukacyjna i wychowawcza

• Oferta edukacyjna

Przy ośrodku funkcjonuje Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko oraz Szkoła Branżowa I Stopnia Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana bosko.

Kształcimy w zawodach: Mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy, stolarz i kucharz. Dodatkowo uczniowie szkoły Branżowej mają możliwość odbycia dodatkowych kursów kwalifikacyjnych m.in. barista, kelner, wulkanizator itp.

Realizujemy projekt "ku przyszłości" oferujący zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych.

Informacja o realizowanych w placówce programach np. profilaktycznych

W placówce realizowane są: program profilaktyczno-wychowawczy, program indywidualnego wparcia wychowanka z doświadczeniem przemocy seksualnej, program Treningu Zastępowania Agresji, program pracy z wychowankiem przejawiającym symptomy suicydalne, program wsparcia dla wychowanka doświadczającego żałoby, program zajęć terapeutycznych dotyczących samooceny, program zajęć dla osób zagrożonych uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, program zajęć socjoterapeutycznych także dla osób z zespołem Aspargera.

Od września 2017 funkcjonuje program Gra symulacyjna "Biuro pracy i kariery" - wdrażający wychowanków do podjęcia pierwszej pracy zarobkowej, uczący odnalezienia się na rynku pracy.

Informacja o realizowanych w placówce zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań)

W placówce funkcjonują koła zainteresowań: koło stolarskie, koło plastyczne, koło j. angielskiego, koło wędkarskie, koło piłkarskie, koło teatralno-kabaretowe, koło filmowe, koło rękodzielnicze, koło informatyczne, koło muzyczne, koło siatkarskie, koło liturgiczne, koło kulinarne, koło patriotyczno-obronne.

Od września 2017 roku funkcjonuje grupa sportowa która w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 zdobyła wicemistrzostwo Polski MOW w piłce nożnej oraz grupa terapii uzależnień i grupa usamodzielnienia. W ramach grupy sportowej, wychowankowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach sportowych z trenerami i wychowawcami (basen, piłka nożna, siłownia, crossfit). W ramach grupy terapii uzależnień, prowadzone były dodatkowe zajęcia i społeczności ze specjalistami terapii uzależnień. Od września 2017 funkcjonuje Salezjańska Republika Marzeń która realizuje marzenia rozwija pasje, talenty i umiejętności naszych wychowanków nie tylko na terenie placówki ale i poza nim.

Doradztwo edukacyjno-zawodowe

W Szkole i ośrodku funkcjonuje Szkolny Ośrodek Kariery oraz Doradca Zawodowy. W ramach zajęć szkolnych uczniowie biorą udział w programie przygotowującym do sporządzenia ścieżki kariery zawodowej.
          W Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym prowadzone są zajęcia z usamodzielnień oraz wychowankowie biorą udział w autorskim programie "już się nie boję" przygotowującym do samodzielnego życia w społeczeństwie, poprawnego funkcjonowaniu na rynku pracy, wypełniania druków urzędowych oraz licznych biwakach organizowanych przez Salezjański Ośrodek Wychowawczy przygotowujących od strony praktycznej do samodzielnego życia i odpowiedzialności za samego siebie.
          Od września 2017 roku jest realizowany autorski projekt "wychowanie przez pracę" w ramach resocjalizacji przez prace. W ramach projektu wychowankowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach przygotowujących do samodzielnego życia i pracy zawodowej we współpracy z lokalnymi instytucjami i firmami.