• Targi motoryzacyjne

     • Targi motoryzacyjne „Poznań Motor Show” to największa tego typu impreza w tej części Europy. Moglismy poczuć, zobaczyć i doświadczyć tego osobiście. Od sal z najnowszymi modelami znanych marek samochodowych po pokazy w dziedzinie detailingu, e cars, driftowych szaleństw na specjalnie przygotowanym torze i spotkania z takimi ludźmi motoryzacji jak Przemysław Szafranski czy Grzegorz Duda. Fantastyczne i niezwykle ciekawe blisko cztery godziny w piątkowe popołudnie nawet dla tych, którzy pasjonatami motoryzacji nie są.

     • Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną

     • Przygotowując się do Wielkiego Tygodnia, w naszym ośrodku nie zabrakło ciekawych inicjatyw, w które zaangażowali się wychowankowie. Jednym z konkursów było grupowe przygotowanie wielkanocnej palmy.

     • Wielki Tydzień

     • Pięknie rozpoczęty Wielki Tydzień wprowadził nas w czas oczekiwania na Zmartchwywstanie Pańskie. Wszyscy pracownicy oraz wychowankowie mogli uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych. Innym ważnym wydarzeniem, który rozbudzil w sercu radość i nadzieĵe był konkurs pieśni wielkopostnych, zainicjowany i przygotowany przez p. Maję oraz uczestników Akademii Księdza Bosko. Dziękujemy wszystkim za wspólny czas.

     • Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

     • Dnia 13.03.2024, pod kierunkiem p. R. Dębowskiej i p. R. Hnat, odbyła się pierwsza zbiórka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Wychowankowie ćwiczyli musztrę oraz zostali zapoznani z podstawowymi sprzętami przeciwpożarniczymi.

     • Dzień Kobiet

     • Dzień kobiet w Trzcińcu to uroczysty czas, bo mężczyzn młodszych i starszych tylu, że nasze wspaniałe kobiety mogły poczuć się wyjątkowo. Było lirycznie, wzniośle i humorystycznie. Kwiaty , czekoladki, uśmiechy, wzruszenia. Drogie Panie- świętujcie i zawsze czujcie się potrzebne i kochane.

     • OBCHODY ŚWIĘTA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

     • W dniu 04.03 w Kaliszu Pomorskim uczestniczyliśmy w obchodach święta pamięci żołnierzy wyklętych. Nasi wychowankowie wzięli udział w biegu „wilczym tropem”, odnosząc świetny wynik. Jakub Workun zajął 2 miejsce, a Kacper Sirocki 3. W pierwszej dziesiątce było jeszcze 4 naszych zawodników. Po części sportowej wzięliśmy udział w części artystycznej upamiętniającej „żołnierzy wyklętych” , której głównym wydarzeniem stał się wykład prokuratora generalnego ds zbrodni przeciw narodowi polskiemu. Nasi gospodarze kolejny raz okazali nam gościnność, a współpraca między naszymi placówkami sprawia , że z optymizmem upatrujemy kolejnych wspólnych inicjatyw.

     • Akademia Księdza Bosko

     • Akademia Księdza Bosko rusza w stronę miłośników książkowych wyzwań. Akcja "Książkowe bingo" znalazła swoich zwolenników wśród naszych wychowanków. Tym, którzy już kochaĵa książki daje okazje do świetnej zabawy. Inicjatywa Akademii ma na celu zachęcić młodych ludzi do czytania książek i powiekszyć grono ich sympatyków.

     • Turniej szachowy

     • Królewska gra...królewski szach mat...

      W dniu 29 lutego odbył się turniej szachowy zorganizowany przez Mikołaja B. i Jakuba W., uczestników Akademii Księdza Bosko. Turniej ten to jedna z pierwszych inicjatyw Akademii, która cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że zainspirowała innych uczestników do kolejnych ciekawych przedsięwzięć. Miejsca na podium zajęli kolejno od najwyższego Miłosz S., Patryk J., Jakub W. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim wychowankom za udział i za emocje, których dostarczyliście podczas trwania turnieju.

     • B'Oskary 2024

     • 31 stycznia obchodzimy uroczystość świętego Jana Bosko. Dla naszej społeczności jest to dzień szczególny, ponieważ jest to święto patrona domu. W tym dniu odprawiona została uroczysta msza święta. Następnie odbyła tradycyjnie gala rozdania BOSKAROW. Zostały również rozstrzygnięte dwa konkursy: plastyczny "Portret świętego Jana Bosko" oraz konkurs wiedzy o Janie Bosko. Uroczystość odbyła się w miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy pani Dominice za uświetnienie tego dnia swoim mini koncertem. Ja jako koordynator dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tej uroczystości. Agata Misiak

    • Feryjna wycieczka do Szczecina – śladami Żołnierzy Wyklętych
     • Feryjna wycieczka do Szczecina – śladami Żołnierzy Wyklętych

     • Czy w Szczecinie można znaleźć ślady działań antykomunistycznych, niepodległościowych z lat 1945-50? Z takim pytaniem podczas zimowych ferii w dniach 15-16 stycznia br. udaliśmy się na wycieczkę do tego miasta i okolic. W wycieczce wzięło udział 10 wychowanków pod przewodnictwem księdza dyrektora oraz wychowawcy pana Sebastiana Deca. Objechaliśmy i obeszliśmy następujące miejsca: Szczecin-Wały Chrobrego. Tu w 1946 roku odbył się słynny propagandowy zlot młodzieży „Trzymamy straż nad Odrą”. Komuniści nie uzyskali zakładanych rezultatów wielkiego spędu młodzieży, a wprost przeciwnie: młodzi ludzie z ZHP i innych patriotycznych organizacji podczas defilady na Wałach Chrobrego ostentacyjnie odwracali głowy od zdrajcy Bieruta, który ma na koncie wiele wyroków śmierci na Żołnierzach Niepodległości, a z kolei pod Urzędem Miasta entuzjastycznie witali Stanisława Mikołajczyka. Odwiedziliśmy te miejsca. Następnie zobaczyliśmy dwa inne miejsca związane z więzieniem i katowaniem Wyklętych: dawną siedzibę NKWD i dawną siedzibę UB. Tam też są stosowne tablice, które informują o ponurej historii tamtych lat. Z kolei na Cmentarzu Centralnym zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady mjra „Łupaszki”: Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. Jachna- sanitariuszki oraz jej męża Leona Smoleńskiego ps. Zeus- dowódcy szwadronu w tej Brygadzie, a także zamordowanych żołnierzy BOA (Bojowy Oddział Armii) z Wołkowyska, którzy po wojnie działali na terenie Pomorza Zachodniego, m.in., w Bobolicach. Cmentarz Centralny to także miejsce śmierci i pochówku wielu tzw. Pionierów Szczecina, mordowanych przez grasujące tu w latach 1945-46 sowieckie bandy. Byliśmy także w Policach, gdzie symboliczny pomnik upamiętnia ofiary 9 obozów wyniszczającej pracy w dawnej Hydrierwerke Politz (między innymi więzionych tam Powstańców Warszawskich), a wycieczkę zakończyliśmy w Nowym Warpnie i Podgrodziu, gdzie m.in. w 1945 roku ukrywali się żołnierze NSZ. Wędrówkę domknęliśmy obejrzeniem kilku filmów o Brygadzie Łupaszki. Tak w wielkim skrócie zobaczyliśmy kawałek mało znanej historii tamtych lat, co zapewne stanowi o pożytecznym sposobie spędzania zimowych ferii.

     • Sylwester śladami historii Grudnia 1970

     • Czy Sylwester to okazja jedynie do żegnania starego roku kalendarzowego i do zabawy? Wychowankowie naszego MOW pokazali, że niekoniecznie. Po świętach Bożego Narodzenia spędzonych w domach rodzinnych pozostały czas przerwy świąteczno-noworocznej został zagospodarowany w pożyteczny sposób.

      Tym razem wykorzystano fakt, że w wyjeździe sylwestrowym towarzyszył nam pan Andrzej Karut – chodząca historia nie tylko Szczecina, ale ogólnie podziemia niepodległościowego lat osiemdziesiątych XX wieku. Postanowiliśmy powędrować śladami wydarzeń Grudnia 1970 roku w Szczecinie. Pan Andrzej z właściwą sobie pasją oprowadził nas po historii szczecińskich wystąpień robotniczych lat 1970-71. Mieliśmy okazję zobaczyć nie tylko znane miejsca związane z tym wolnościowym zrywem, ale też wprost dotykać tej historii, zaglądając w mniej znane opłotki i słuchając opowieści o losach poszczególnych poległych. Dla uczestników wycieczki niekonwencjonalny Sylwester na pewno nie był czasem straconym.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • W dniu 17 listopada 2023 obchodzony był Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów. Dzień przebiegł pod znakiem rebusów matematycznych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach i zabawach. Dzień upłynął w miłej atmosferze, a uczniowie uczyli się czym jest "zdrowa rywalizacja".Dziękujemy koordynatorom: pani Justyna Kuras Niedzin oraz Agata Misiak

     • Konkurs wiedzy o HIV i AIDS

     • 1 grudnia corocznie obchodzony jest Swiatowy Dzień AIDS. W naszej szkole tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS. W rywalizacji wzięło udział 14 uczniów. Zmierzyli się oni w testem wielokrotnego wyboru złożonym z 33 pytań. Pierwsze miejsce zajął Piotr B., drugie Dominik G., trzecie Jakub W. Zwyciezcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Dziękuję Agata Misiak

     • Towarzyski Turniej Piłki Nożnej Halowej

     • Chłopcy Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu dnia 18 listopad 2023r wzięli udział w Towarzyskim Turnieju Piłki Nożnej Halowej Placówek Wychowawczych w Strzelnie. Mecze były emocjonujące do ostatniego gwizdka. W rozgrywkach udział wzięło 5 placówek, mecze rozegrano systemem każdy z każdym. Chłopcy wywalczyli 3 miejsce, a zawodnikiem turnieju  został nasz wychowanek, Szymon Kot.

     • Podsumowanie Projektu w ramach Programu wsparcia edukacji-zadanie finansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki

     • Zakończenie sezonu żeglarskiego 2023 i podsumowanie projektu żeglarskiego
      Sezon żeglarski w naszym ośrodku został zainaugurowany już 26 kwietnia 2023 r. W tym dniu odbył się wyjazd ekipy stolarsko-szkutniczej do marin w Szczecinie i Trzebieży, by zamontować naprawione gretingi i inne drewniane elementy oraz przygotować nasz jacht „Don Bosco” do wodowania. Także kolejny biwak (1-3 V) był okazją do prac portowych, między innymi pomalowano jacht w Trzebieży i przygotowano boje cumownicze w porcie w Podgrodziu. Wodowanie jachtu (12 V) i pierwszy rejs w Trzebieży (14 V) nastąpiły podczas kolejnego biwaku. Kolejne 4 biwaki poświęciliśmy na żeglowanie w oparciu o port w Trzebieży i dopiero podczas piątego z nich 25 lipca przepłynęliśmy jachtem polski odcinek Zalewu Szczecińskiego z Trzebieży do Podgrodzia. Nie obyło się bez emocji, bo podczas podejścia do portu na horyzoncie za rufą niespodziewanie zaczął się tworzyć stożek kondensacyjny. Obozy żeglarskie, które zorganizowaliśmy w Nowym Warpnie - podczas gdy ośrodek był niedostępny z powodu Poland Rock Festiwalu (27 lipca – 7 sierpnia) również zdominowane były przez intensywne żeglowanie po Zalewie Szczecińskim czy Zatoce Nowowarpieńskiej – odbyło się 8 rejsów, z tego 3 z udziałem obozujących w Podgrodziu harcerzy z ZHR. W sierpniu i wrześniu odbyliśmy kolejnych 6 rejsów– z przerwą na naprawę łodzi po sierpniowych sztormach.

      I wreszcie 26 września rozpoczęła się realizacja projektu „Resocjalizacja przez cykl biwaków żeglarskich”. W projekcie wzięło udział łącznie 30 naszych wychowanków, którzy mieli okazję uczestniczyć w 7 biwakach żeglarskich. Zmienna pogoda powodowała, że naszym jachtem „Don Bosco” odbyliśmy 6 rejsów podczas 4 biwaków. Podczas dwóch kolejnych biwaków pływaliśmy w Policach i Szczecinie na łodzi motorowej, a jeden z biwaków zdominowany był przez szkolenia teoretyczne. Nie zabrakło innych elementów programu, jak spotkania z harcerzami ZHR, elementy survivalu, orientacji w terenie, żeglarskiego krajoznawstwa itp. Nie pozbawiony emocji był też ostatni w sezonie rejs (20 X), podczas którego uciekaliśmy przed sztormem z Podgrodzia do portu w Nowym Warpnie. Tam też dzień później wywodowany został nasz jacht i ostatnie biwaki zostały poświęcone na prace portowe związane z konserwacją jachtu przed sezonem zimowym oraz różnymi wyprawami tematycznymi (Muzeum Morskie w Szczecinie, port w Policach, gdzie w czasie II wojny cumował statek-obóz Bremerhaven, Aleja Kapitanów i Aleja Odkrywców w Nowym Warpnie itp.)

      Projekt przyniósł efekty w postaci nabycia pewnych kwalifikacji żeglarskich (zdobyte „przedstopnie”:majtek pokładowy za minimum 5 godzin na wodach morskich – 26 osób, majtek balastowy za min. 25 godzin– 4 osoby), ale też mniej mierzalne jak umiejętność prawidłowej nawigacji życiowej. Rzecz na pewno warta kontynuacji.

  • Kontakty

   • Salezjański Ośrodek Wychowawczy "Dom Młodzieży" im. św. Jana Bosko w Trzcińcu
   • mow-46@wp.pl, dyrektor.mow46@gmail.com, wicedyrektor.mow46@gmail.com
   • Biuro/szkoła tel 943758726, 943754826 fax 943754826 Internat nr. 1 943753257 Internat nr. 2 943751989 telefon do dyżurnego 539548899
   • Trzciniec 25 78-550 Czaplinek Poland
  • Logowanie