• B'Oskary 2024

• 31 stycznia obchodzimy uroczystość świętego Jana Bosko. Dla naszej społeczności jest to dzień szczególny, ponieważ jest to święto patrona domu. W tym dniu odprawiona została uroczysta msza święta. Następnie odbyła tradycyjnie gala rozdania BOSKAROW. Zostały również rozstrzygnięte dwa konkursy: plastyczny "Portret świętego Jana Bosko" oraz konkurs wiedzy o Janie Bosko. Uroczystość odbyła się w miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy pani Dominice za uświetnienie tego dnia swoim mini koncertem. Ja jako koordynator dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tej uroczystości. Agata Misiak

• Feryjna wycieczka do Szczecina – śladami Żołnierzy Wyklętych

• Czy w Szczecinie można znaleźć ślady działań antykomunistycznych, niepodległościowych z lat 1945-50? Z takim pytaniem podczas zimowych ferii w dniach 15-16 stycznia br. udaliśmy się na wycieczkę do tego miasta i okolic. W wycieczce wzięło udział 10 wychowanków pod przewodnictwem księdza dyrektora oraz wychowawcy pana Sebastiana Deca. Objechaliśmy i obeszliśmy następujące miejsca: Szczecin-Wały Chrobrego. Tu w 1946 roku odbył się słynny propagandowy zlot młodzieży „Trzymamy straż nad Odrą”. Komuniści nie uzyskali zakładanych rezultatów wielkiego spędu młodzieży, a wprost przeciwnie: młodzi ludzie z ZHP i innych patriotycznych organizacji podczas defilady na Wałach Chrobrego ostentacyjnie odwracali głowy od zdrajcy Bieruta, który ma na koncie wiele wyroków śmierci na Żołnierzach Niepodległości, a z kolei pod Urzędem Miasta entuzjastycznie witali Stanisława Mikołajczyka. Odwiedziliśmy te miejsca. Następnie zobaczyliśmy dwa inne miejsca związane z więzieniem i katowaniem Wyklętych: dawną siedzibę NKWD i dawną siedzibę UB. Tam też są stosowne tablice, które informują o ponurej historii tamtych lat. Z kolei na Cmentarzu Centralnym zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady mjra „Łupaszki”: Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. Jachna- sanitariuszki oraz jej męża Leona Smoleńskiego ps. Zeus- dowódcy szwadronu w tej Brygadzie, a także zamordowanych żołnierzy BOA (Bojowy Oddział Armii) z Wołkowyska, którzy po wojnie działali na terenie Pomorza Zachodniego, m.in., w Bobolicach. Cmentarz Centralny to także miejsce śmierci i pochówku wielu tzw. Pionierów Szczecina, mordowanych przez grasujące tu w latach 1945-46 sowieckie bandy. Byliśmy także w Policach, gdzie symboliczny pomnik upamiętnia ofiary 9 obozów wyniszczającej pracy w dawnej Hydrierwerke Politz (między innymi więzionych tam Powstańców Warszawskich), a wycieczkę zakończyliśmy w Nowym Warpnie i Podgrodziu, gdzie m.in. w 1945 roku ukrywali się żołnierze NSZ. Wędrówkę domknęliśmy obejrzeniem kilku filmów o Brygadzie Łupaszki. Tak w wielkim skrócie zobaczyliśmy kawałek mało znanej historii tamtych lat, co zapewne stanowi o pożytecznym sposobie spędzania zimowych ferii.

• Sylwester śladami historii Grudnia 1970

• Czy Sylwester to okazja jedynie do żegnania starego roku kalendarzowego i do zabawy? Wychowankowie naszego MOW pokazali, że niekoniecznie. Po świętach Bożego Narodzenia spędzonych w domach rodzinnych pozostały czas przerwy świąteczno-noworocznej został zagospodarowany w pożyteczny sposób.

Tym razem wykorzystano fakt, że w wyjeździe sylwestrowym towarzyszył nam pan Andrzej Karut – chodząca historia nie tylko Szczecina, ale ogólnie podziemia niepodległościowego lat osiemdziesiątych XX wieku. Postanowiliśmy powędrować śladami wydarzeń Grudnia 1970 roku w Szczecinie. Pan Andrzej z właściwą sobie pasją oprowadził nas po historii szczecińskich wystąpień robotniczych lat 1970-71. Mieliśmy okazję zobaczyć nie tylko znane miejsca związane z tym wolnościowym zrywem, ale też wprost dotykać tej historii, zaglądając w mniej znane opłotki i słuchając opowieści o losach poszczególnych poległych. Dla uczestników wycieczki niekonwencjonalny Sylwester na pewno nie był czasem straconym.

• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

• W dniu 17 listopada 2023 obchodzony był Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów. Dzień przebiegł pod znakiem rebusów matematycznych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach i zabawach. Dzień upłynął w miłej atmosferze, a uczniowie uczyli się czym jest "zdrowa rywalizacja".Dziękujemy koordynatorom: pani Justyna Kuras Niedzin oraz Agata Misiak

• Konkurs wiedzy o HIV i AIDS

• 1 grudnia corocznie obchodzony jest Swiatowy Dzień AIDS. W naszej szkole tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS. W rywalizacji wzięło udział 14 uczniów. Zmierzyli się oni w testem wielokrotnego wyboru złożonym z 33 pytań. Pierwsze miejsce zajął Piotr B., drugie Dominik G., trzecie Jakub W. Zwyciezcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Dziękuję Agata Misiak