• Biuro Kariery i Rozwoju

        • Projekt został zapoczątkowany w kwietniu 2017 roku przez zespół w składzie: Aleksandra Cieśla, Marcin Kapelan, Tomasz Sak – i od razu doceniony w organizowanym pod patronatem ORE MEN konkursie najciekawszych projektów edukacyjno-wychowawczych MOW Prometeusz na jesieni 2017, w którym zajął II miejsce. Jest pomysłem na usamodzielnianie wychowanków i przygotowanie ich do startu na rynku pracy. Muszą starać się o dobrą punktację, napisać podanie o pracę i cv, a następnie przejść rozmowę kwalifikacyjną i uzyskać pracę, wybraną z tablicy ogłoszeń. Obecnie projekt koordynuje wicedyrektor Marcin Kapelan.

           

          Przygotowanie młodego pokolenia do pracy zawodowej to naczelne zadanie wychowania. Taka jest kolej: dziecko rozwija się, uczy, doskonali, by następnie podjąć pracę, usamodzielnić się i stworzyć warunki rozwoju dla własnego potomstwa. Wychowanie przez pracę, tak jak zabawa, uwzględnia najbardziej żywotne potrzeby dziecka, wpływa na jego wszechstronny rozwój: fizyczny i umysłowy, społeczny, moralny, estetyczny. Jest więc tą metodą i formą pracy pedagogicznej, która umożliwia integrację procesu wychowawczego. Wychowanie przez pracę i do pracy to długotrwały, planowo organizowany proces, rozpoczynający się w najmłodszych latach, którego celem jest wytworzenie w świadomości dziecka poczucia obowiązku współuczestniczenia w społecznym procesie pracy, odpowiednie do tego przygotowanie umysłowe i fizyczne oraz rozwinięcie podstawowych umiejętności moralno - praktycznych, organizacyjnych, umysłowych, stanowiących warunek skuteczności dobrze zorganizowanej pracy.

          Wychowując dziecko do pracy i przez pracę należy przede wszystkim wyrabiać w nim pozytywny stosunek do pracy, między innymi podkreślając jej wartość i użyteczność, należy stworzyć warunki pozwalające czerpać dziecku zadowolenie z samodzielnego i dokładnego wykonania podjętych przez nie obowiązków - oczywiście na miarę możliwości dziecka, przy tym należy uczyć szacunku dla efektów pracy.

          W  wychowaniu  młodzieży niedostosowanej społecznie rola pracy odgrywa istotną rolę w procesie korekcyjnym. W Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu przebywają chłopcy w wieku od 14 do18 lat. Jest to okres dojrzewania  oraz tak zwanego „buntu”. Hormony "buzują", wpływając na zmienność nastrojów i większą drażliwość. Poza tym dorastające dziecko chciałoby mieć więcej wolności i zaufania. Dojrzewająca młodzież zyskuje również dodatkowe pokłady energii i siły które muszą zostać prawidłowo spożytkowane aby uniknąć wielu niepożądanych  zdarzeń. W pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie oprócz oddziaływań terapeutycznych ważne są codzienne zajęcia rekreacyjne oraz obowiązkowa praca na rzecz placówki. Przedstawiony projekt jest ukierunkowany na zajęcia dodatkowej nieobowiązkowej pracy na rzecz placówki. W ramach projektu znajdą się elementy przedsiębiorczości, elementy nauki pracy oraz jej roli w życiu każdego człowieka,  zabawy, wychowania, nagradzania; co zaowocuje wieloma sukcesami wychowawczymi w naszej placówce.


           

    • Kontakty

      • Salezjański Ośrodek Wychowawczy "Dom Młodzieży" im. św. Jana Bosko w Trzcińcu
      • mow-46@wp.pl, dyrektor.mow46@gmail.com, wicedyrektor.mow46@gmail.com
      • Biuro/szkoła tel 943758726, 943754826 fax 943754826 Internat nr. 1 943753257 Internat nr. 2 943751989 telefon do dyżurnego 539548899
      • Trzciniec 25 78-550 Czaplinek Poland
    • Logowanie