• Resocjalizacja przez sport

• Działalność sportowa dominowała w Domu Młodzieży od początków jego istnienia, zwłaszcza podczas wymyślonych przez ks. Kazimierza Lewandowskiego Festynów Radości i Wdzięczności, ale dopiero ks. Leszek Zioła nadał jej pewien usystematyzowany charakter znany z metod twórczej resocjalizacji. Festyny stały się okazją do sportowej aktywizacji młodzieży z okolicznych miejscowości, dzięki nim powstały różne inicjatywy, np. Bieg na Milę Trzciniecką, a z czasem ks. Leszek stał się jednym z filarów Czaplineckiej Ligi Piłkarskiej i pomysłodawcą różnych turniejów i rozgrywek. Nasi wuefiści – zarówno nauczyciele jak i wychowawcy – przez lata kontynuują i twórczo rozwijają te pomysły, czego dowodem różne trofea sportowe i nowe inicjatywy, np. realizowany od 2022 roku Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej w Czaplinku i wiele sportowych konkursów i turniejów. Sport to także zimowe kuligi, letnie rajdy rowerowe, spływy kajakowe i sporo innych wydarzeń. Projekt ewoluuje od 2009 roku, kiedy to został zapoczątkowany w ramach konkursu MEN Bezpieczna i przyjazna szkoła. Wsparcie działalności młodzieżowych ośrodków wychowawczych – w formie sekcji sportowej, aż po lata współczesne. Obecnie jest to projekt koordynowany przez Roberta Olechowskiego.