• Resocjalizacja przez historię

• Twórcza resocjalizacja zakłada przebudowę tożsamości wychowanka, by nauczył się patrzeć na świat o wiele szerzej, niż perspektywa własnego podwórka czy „ludzi ulicy”. W trzcineckim Domu Młodzieży już dawno odkryliśmy, że dobrym narzędziem do tego jest poznawanie historii własnego kraju i narodu, a przez to nabywanie postaw patriotycznych. Dlatego też od wielu lat przy pomocy IPN czy różnych stowarzyszeń realizujemy wiele inicjatyw, które pozwalają twórczo odkrywać różne tropy historyczne. To nie tylko setki wycieczek tematycznych i biwaków historycznych. To także włączanie się w różne szersze inicjatywy, np. zapoczątkowana przez Radio Merkury (Poznań) akcja Zapal Znicz Pamięci dzięki między innymi wychowankom naszego MOW z czasem poszerzyła zasięg na inne regionalne rozgłośnie i oddziały IPN. Zanim w Warszawie powstała inicjatywa śpiewania piosenek powstańczych, nasi wychowankowie kilka lat wcześniej uczestniczyli w podobnym wydarzeniu w Szczecinie. Zanim mogliśmy włączyć się w Biegi Tropem Wilczym, braliśmy udział w rekonstrukcjach, rajdach czy innych inicjatywach poświęconych Żołnierzom Wyklętym. Lokalizacja ośrodka na terenach dawnego Wału Pomorskiego czy za płotem lotniska, na którym Sowieci rozładowywali rakiety jądrowe daje też sporo naturalnych możliwości nauki historii w terenie. Jednym słowem, pasjonaci historii mogą u nas pozytywnie zarażać wychowanków i otwierać im horyzonty, dzięki którym historia staje się prawdziwą nauczycielką życia. Projekt ewoluuje od 2009 roku, kiedy to został zapoczątkowany przez zespół w składzie: ks. Tomasz Kościelny, Anna Sikorska, Marcin Kozar – w ramach konkursu MEN Bezpieczna i przyjazna szkoła. Wsparcie działalności młodzieżowych ośrodków wychowawczych – w formie sekcji patriotyczno-obronnej, aż po lata współczesne. Obecnie jest to projekt koordynowany przez wicedyrektora Andrzeja Połońskiego.