W ramach zajęć kilkunastu wychowanków pojechało do Bornego Sulinowa do Sióstr Karmelitanek, aby pomóc w pracach porządkowych w parku na terenie którego znajduje się klasztor.
Wolontariat
Cykl zajęć warsztatowych - "Budowanie odporności psychicznej"
Od kryzysu do sukcesu - warsztat z filmem "Buntownik z wyboru"
Oglądając film, nastawiamy się w pierwszej kolejności na rozrywkę i przyjemność doświadczenia innej niż znana nam historii. Jednak obcowanie z filmem, tak jak i obcowanie ze sztuką w szerszym sensie, to doświadczenie kontaktu z materiałem pobudzającym nas na poziomie emocjonalnym i poznawczym. Sztuka jako bodziec przyczynia się do rozwoju osobistego. Doświadczenie obcowania z filmem pobudza nasze emocje, wspomnienia, myśli, prowokuje pytania. Pozwala zdawać sobie sprawę z niewidocznych dotąd aspektów doświadczenia. Rozwój osobisty będący efektem tej ekspozycji zachodzi poprzez ponowne zastanowienie się nad sobą, swoimi związkami z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi i światem zewnętrznym.
Chłopcom łatwiej jest rozmawiać o życiu fikcyjnych bohaterów niż swoim.
Jest to początek przełamywania nieśmiałości w mówieniu o własnych kryzysach i ograniczeniach
A przecież świadomość własnych ograniczeń to siła
Refleksje chłopców odnotowane w kartach pracy do filmu i dyskusja o nich jest za każdym razem niesamowitym wglądowym doświadczeniem.
Ŵ Oratorium nigdy nie ma nudy.
Ŵ Oratorium nigdy nie ma nudy. Chłopcy angażują się w liczne działania. Przygotowują pracę konkursowe, robią gazetki, grają w gry planszowe oraz pomagają w wykonaniu różnych laurek i prezentów. Dzięki nim, p. Ewie i p. Mai życie w ośrodku jest bardziej kolorowe.
Światowy Dzień Walki z Depresja
23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresja. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, w 2020 roku stanie się drugim po chorobach układu krążenia największym problemem zdrowotnym na świecie.
Psychoedukacja w tym temacie jest szczególnie ważna, takie zajęcia mają służyć pobudzeniu wewnętrznej motywacji do przyjrzenia się "sobie", refleksji, podjęcia decyzji o ewentualnej terapii
Objawy zaburzeń depresyjnych i depresji u dzieci i młodzieży mogą przybierać różne formy w zachowaniu i sposobie bycia, a tym samym mogą być interpretowane jako np.zaburzenia zachowania
Proces diagnostyczny powinien odbywać się we współpracy psychiatry i psychologa
Jeśli w rodzinie choruje jedna osoba to cała rodzina choruje
Chłopcy jak zawsze aktywni,ciekawi, kreatywnie czasie warsztatu
w naszym ośrodku wychowankowie mogą korzystać z konsultacji psychiatrycznych. Pani doktor jest częścią naszego zespołu specjalistów, co pozwala na efektywniejsze planowanie ścieżki psychoterapeutycznej
Międzynarodowe Targi książki w Poznaniu
Międzynarodowe Targi książki w Poznaniu. Sobota pełna wrażeń, pozytywnych emocji i niesamowitych spotkań
Nie mogło nas zabraknąć
Obchody 80 rocznicy powrotu Polskości na Pomorze w Czaplinku.
Obchody miały miejsce 3 marca po południu i zainaugurowane zostały uroczystościami na Cmentarzu Komunalnym w Czaplinku.
Po oficjalnym powitaniu gości w imieniu burmistrzyni Czaplinka, Katarzyny Szlońskiej-Getki, które wygłosiła prowadząca uroczystość pani Alina Karolewicz, uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn państwowy przy akompaniamencie Złocienieckiej Orkiestry Dętej.
Kolejnym punktem uroczystości były przemówienia zaproszonych gości, wśród których znaleźli się poseł na Sejm RP Paweł Suski, wicemarszałkini województwa Anna Bańkowska oraz przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Wioleta Zbytek. Głos zabrała również burmistrzyni Czaplina Katarzyna Szlońska-Getka. Następnie modlitwę za poległych poprowadził ksiądz proboszcz Michał Słodkowski. Po modlitwie delegacje złożyły kwiaty, wieńce i znicze.
Wydarzenie zostało uświetnione i zyskało na randze dzięki obecności: żołnierzy 2. Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca oraz pocztów sztandarowych, które wystawili: 2. Brygada Zmechanizowana ze Złocieńca, Ochotnicza Straż Pożarna w Czaplinku, Ochotnicza Straż Pożarna w Broczynie, Ochotnicza Straż Pożarna w Siemczynie, Branżowa Szkoła w Czaplinku im. Stefana Czarneckiego, Liceum Ogólnokształcącego im. 3 Dywizji Strzelców Karpackich, Branżowa Szkoła I-go stopnia Towarzystwa Salezjańskiego w Trzcińcu.
Kulminacyjnym momentem była uroczysta kolumna marszowa, w której udział wzięli mieszkańcy, poczty sztandarowe oraz Złocieniecka Orkiestra Dęta. Podczas przemarszu z cmentarza do kościoła, w asyście uczestników uroczystości, była niesiona duża flaga Gminy Czaplinek przez naszych wychowanków i pracowników. Symbol ten, z dumą i szacunkiem, towarzyszył wszystkim w drodze, stanowiąc wyraz jedności i lokalnej wspólnoty w tym ważnym dniu.
Po przemarszu odbyła się msza święta w Kościele pw. Krzyża Świętego, którą odprawili ksiądz Michał Słodkowski wraz z księdzem dyrektorem MOW-u z Trzcińca Tomaszem Kościelnym. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Canto Libero, nadając uroczystości wyjątkowy charakter.
7
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
3 marca 2025 r. wzięliśmy udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanych przez Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, szkołę w Kaliszu Pomorskim oraz inne instytucje.
Uczestnicy uroczystości oddali hołd Bohaterom, uczestnicząc w złożeniu kwiatów i zniczy na kaliskim cmentarzu, biorąc udział w biegu „Wilczym Tropem” oraz w wydarzeniach, w auli szkoły.
Pierwszym etapem były uroczystości na kaliskim cmentarzu, gdzie w asyście kompani honorowej z 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca przedstawiciele władz miasta, wojska, szkół i instytucji złożyli kwiaty i znicze przy obelisku upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych oraz na grobie kaliskiego Wyklętego, żołnierza AK i konspiracji niepodległościowej – majora Kazimierza Przybysławskiego, ps. „Młot”.
Następnie o godz.11.00 odbył bieg ku czci Żołnierzy Wyklętych, przeprowadzony na trasie wokół jeziora Bobrowo Wielkie. W biegu wzięło udział ok 150 uczestników z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorski, szkół podstawowych z Kalisza Pomorskiego, Pomierzyna oraz MY z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu, oraz żołnierze WOT z Choszczna oraz z jednostek wojskowych w Mirosławcu, Olesznie i Złocieńcu, a także funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Wierzchowie.
Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu Dystractor w składzie ppor. Konrad Chwastek, Michał Stanek, Tymoteusz Podlipniak. Ostatnim elementem spotkania był wykład p. Jarosława Jagiełłowicza z IPN Koszalin na temat Żołnierzy Wyklętych.
Na zakończenie uroczystości dyrektor Maciej Rydzewski bardzo serdecznie podziękował i pogratulował uczestnikom biegu, organizatorom obchodów, a szczególnie ich szkolnemu koordynatorowi p. Krzysztofowi Wójciakowi oraz przedstawicielom wojska, służb mundurowych i gościom za przybycie, ufundowanie pucharów, medali, koszulek i wartościowych nagród dla uczestników uroczystości.
1
Wizyta w Bibliotece
Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” – Cyceron
Zaczytani ponownie pokonują schody prowadzące do Gminna Biblioteka Publiczna w Czaplinku.
Warsztaty literackie z p. Magdaleną Rysą
W ramach koła czytelniczego "Zaczytani" odbyły się pierwsze literackie warsztaty z p. Magdaleną Rysą. Pani Magda, jak pisze o sobie, jest opowiadaczem historii, czyta i pisze, pisze bo lubi Spotkanie z panią Magda było dla chłopców nowym, inspirującym doświadczeniem. Nawiązała się niezwykła relacja, która da początek czemuś nowemu. Zarys nowej powieści sensacyjnej juz jest
Dzień dinozaura
Dawno, dawno temu... kiedy po ziemi chodziły dinozaury...
Takimi słowami koło wolontariatu rozpoczęło swoją kolejna wizytę w przedszkolu w Broczynie. Bartek B, Krzysztof K., Krystian P. i Krystian O. doskonale spisali się w roli animatorów zabaw dziecięcych Dziękujemy za miłe przyjęcie.
Prelekcja pt. "Tempelburg/Czaplinek 1945
3 marca, z okazji 80 rocznicy powrotu polskości na pomorze, uczestniczyliśmy w prelekcji pt. "Tempelburg/Czaplinek 1945 - zdobycie miasta przez żołnierzy 7 Pułku Piechoty I Armii Wojska Polskiego", którą wygłosił pan Tomasz Choroba - pracownik Działu Regionalnego Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Drawsku Pomorskim, zorganizowanej przez Gminna Biblioteka Publiczna w Czaplinku
Koło kulinarne
Wrzosowe szaleństwo w kuchni znowu zadziwia. Wychowankowie pod czujnym okiem p. Agnieszki przygotowali nie tylko coś na słodko, ale i na słono Gratulacje za chęci, cierpliwość i zaangażowanie. Dziękujemy za kolejne doznania smakowe
Idziemy po swoich
„Idziemy po swoich” – pod takim hasłem odbyła się rekonstrukcja historyczna u zbiegu ulic Jedności i Głowackiego w Koszalinie, gdzie dawniej znajdowała się siedziba Powiatowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego.
Grupy rekonstrukcyjne oraz władze Koszalina wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, zaprosiły mieszkańców na inscenizację, obrazującą odbicie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z posterunku Milicji Obywatelskiej.
My również uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, a przy okazji pospacerowaliśmy również brzegiem Bałtyku
1
III Turniej Szachowy
III Turniej Szachowy zorganizowany i przeprowadzony przez uczestników Akademii Księdza Bosko przechodzi do historii.
16-stu zawodników najwyżej rangi zasiadło do stołów, aby zawalczyć o miejsce przy finałowym stole. Emocje towarzyszyły nam do ostaniego Szach Mat
1
Odmawiam nawet łyka energetyka
Pod takich hasłem odbyły się kolejne zajęcia profilaktyczne, przeprowadzone przez Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Drawsku Pomorskim
Wizyta w Bibliotece
Na schodach Gminna Biblioteka Publiczna w Czaplinku można dostrzec pewne hasła, które ukazują pozytywny wpływ czytania książek na życie człowieka.
Z każdym pokonanym przez nas w dniu dzisiejszym stopniem byliśmy bliżej do celu stawania się odrobinę lepszymi.
Wycieczka zawodoznawcza
W dniu 20.02.2025 odbyliśmy zawodoznawczą podróż do Polmotoru w Koszalinie, a tym samym wróciliśmy tutaj po roku już z nową ekipą przyszłych mechaników. Uczestniczyliśmy w prezentacji najnowszych modeli samochodów marki Kia i Nissan. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca sprzedawcy salonu samochodowego, ale także obejrzeliśmy lakiernię i warsztat, gdzie odbywa się serwis podjazdów mechanicznych marek Kia, Nissan, a także Subaru. Wyjazd okazał się niezwykle inspirującym i bogatym doświadczeniem.
1
Święto Patrona Domu, Gala B'oskarów
"Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość”.
W tym uroczystym dniu, przejście w blasku fleszy po czerwonym dywanie, było jak odegranie głownej roli w Hollywoodzkiej produkcji :))
Coroczna Gala Boskarów to piękna i wyjątkowa uroczystość, podczas której przyznawane są prestiżowe nagrody w poszczególnych kategoriach. Cały wieczór został uświetniony mszą świętą, przedstawieniem oraz uroczystą kolacją.
10
Słówko na dobranoc
Ksiądz Bosko każdego dnia kierował do swoich chłopców krótkie przemówienie, które z czasem przyjęło nazwę “słówka na dobranoc”.
Z inicjatywny Akademii Księdza Bosko, zaproszono chętnych wychowanków do głoszenia słówka wieczornego. To kolejna akcja wprowadzająca nas w uroczystość związaną ze świętem patrona Domu Młodzieży, św. Jana Bosko
konkurs wiedzy o ks. Bosko oraz prezentacja prac plastycznych
Z okazji zbliżających się obchodów święta patrona naszego ośrodka, św. Jana Bosko, bardzo dużo się u nas dzieje.
Między innymi został już przeprowadzony konkurs wiedzy o ks. Bosko oraz trwa prezentacja prac plastycznych przygotowanych przez wychowanków.
Archiwum Aktualności
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Styczeń 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie