Czy w Szczecinie można znaleźć ślady działań antykomunistycznych, niepodległościowych z lat 1945-50? Z takim pytaniem podczas zimowych ferii w dniach 15-16 stycznia br. udaliśmy się na wycieczkę do tego miasta i okolic. W wycieczce wzięło udział 10 wychowanków pod przewodnictwem księdza dyrektora oraz wychowawcy pana Sebastiana Deca. Objechaliśmy i obeszliśmy następujące miejsca: Szczecin-Wały Chrobrego. Tu w 1946 roku odbył się słynny propagandowy zlot młodzieży „Trzymamy straż nad Odrą”. Komuniści nie uzyskali zakładanych rezultatów wielkiego spędu młodzieży, a wprost przeciwnie: młodzi ludzie z ZHP i innych patriotycznych organizacji podczas defilady na Wałach Chrobrego ostentacyjnie odwracali głowy od zdrajcy Bieruta, który ma na koncie wiele wyroków śmierci na Żołnierzach Niepodległości, a z kolei pod Urzędem Miasta entuzjastycznie witali Stanisława Mikołajczyka. Odwiedziliśmy te miejsca. Następnie zobaczyliśmy dwa inne miejsca związane z więzieniem i katowaniem Wyklętych: dawną siedzibę NKWD i dawną siedzibę UB. Tam też są stosowne tablice, które informują o ponurej historii tamtych lat. Z kolei na Cmentarzu Centralnym zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady mjra „Łupaszki”: Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. Jachna- sanitariuszki oraz jej męża Leona Smoleńskiego ps. Zeus- dowódcy szwadronu w tej Brygadzie, a także zamordowanych żołnierzy BOA (Bojowy Oddział Armii) z Wołkowyska, którzy po wojnie działali na terenie Pomorza Zachodniego, m.in., w Bobolicach. Cmentarz Centralny to także miejsce śmierci i pochówku wielu tzw. Pionierów Szczecina, mordowanych przez grasujące tu w latach 1945-46 sowieckie bandy. Byliśmy także w Policach, gdzie symboliczny pomnik upamiętnia ofiary 9 obozów wyniszczającej pracy w dawnej Hydrierwerke Politz (między innymi więzionych tam Powstańców Warszawskich), a wycieczkę zakończyliśmy w Nowym Warpnie i Podgrodziu, gdzie m.in. w 1945 roku ukrywali się żołnierze NSZ. Wędrówkę domknęliśmy obejrzeniem kilku filmów o Brygadzie Łupaszki. Tak w wielkim skrócie zobaczyliśmy kawałek mało znanej historii tamtych lat, co zapewne stanowi o pożytecznym sposobie spędzania zimowych ferii.
Sylwester śladami historii Grudnia 1970
Czy Sylwester to okazja jedynie do żegnania starego roku kalendarzowego i do zabawy? Wychowankowie naszego MOW pokazali, że niekoniecznie. Po świętach Bożego Narodzenia spędzonych w domach rodzinnych pozostały czas przerwy świąteczno-noworocznej został zagospodarowany w pożyteczny sposób.
Tym razem wykorzystano fakt, że w wyjeździe sylwestrowym towarzyszył nam pan Andrzej Karut – chodząca historia nie tylko Szczecina, ale ogólnie podziemia niepodległościowego lat osiemdziesiątych XX wieku. Postanowiliśmy powędrować śladami wydarzeń Grudnia 1970 roku w Szczecinie. Pan Andrzej z właściwą sobie pasją oprowadził nas po historii szczecińskich wystąpień robotniczych lat 1970-71. Mieliśmy okazję zobaczyć nie tylko znane miejsca związane z tym wolnościowym zrywem, ale też wprost dotykać tej historii, zaglądając w mniej znane opłotki i słuchając opowieści o losach poszczególnych poległych. Dla uczestników wycieczki niekonwencjonalny Sylwester na pewno nie był czasem straconym.
Wigilia w Domu Młodzieży
- 4
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 17 listopada 2023 obchodzony był Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów. Dzień przebiegł pod znakiem rebusów matematycznych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach i zabawach. Dzień upłynął w miłej atmosferze, a uczniowie uczyli się czym jest "zdrowa rywalizacja".Dziękujemy koordynatorom: pani Justyna Kuras Niedzin oraz Agata Misiak
Konkurs wiedzy o HIV i AIDS
1 grudnia corocznie obchodzony jest Swiatowy Dzień AIDS. W naszej szkole tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS. W rywalizacji wzięło udział 14 uczniów. Zmierzyli się oni w testem wielokrotnego wyboru złożonym z 33 pytań. Pierwsze miejsce zajął Piotr B., drugie Dominik G., trzecie Jakub W. Zwyciezcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Dziękuję Agata Misiak
Towarzyski Turniej Piłki Nożnej Halowej
Chłopcy Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu dnia 18 listopad 2023r wzięli udział w Towarzyskim Turnieju Piłki Nożnej Halowej Placówek Wychowawczych w Strzelnie. Mecze były emocjonujące do ostatniego gwizdka. W rozgrywkach udział wzięło 5 placówek, mecze rozegrano systemem każdy z każdym. Chłopcy wywalczyli 3 miejsce, a zawodnikiem turnieju został nasz wychowanek, Szymon Kot.
1
XII Międzynarodowe Sympozjum Resocjalizacyjne- videorelacja
Podsumowanie Projektu w ramach Programu wsparcia edukacji-zadanie finansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Zakończenie sezonu żeglarskiego 2023 i podsumowanie projektu żeglarskiego
Sezon żeglarski w naszym ośrodku został zainaugurowany już 26 kwietnia 2023 r. W tym dniu odbył się wyjazd ekipy stolarsko-szkutniczej do marin w Szczecinie i Trzebieży, by zamontować naprawione gretingi i inne drewniane elementy oraz przygotować nasz jacht „Don Bosco” do wodowania. Także kolejny biwak (1-3 V) był okazją do prac portowych, między innymi pomalowano jacht w Trzebieży i przygotowano boje cumownicze w porcie w Podgrodziu. Wodowanie jachtu (12 V) i pierwszy rejs w Trzebieży (14 V) nastąpiły podczas kolejnego biwaku. Kolejne 4 biwaki poświęciliśmy na żeglowanie w oparciu o port w Trzebieży i dopiero podczas piątego z nich 25 lipca przepłynęliśmy jachtem polski odcinek Zalewu Szczecińskiego z Trzebieży do Podgrodzia. Nie obyło się bez emocji, bo podczas podejścia do portu na horyzoncie za rufą niespodziewanie zaczął się tworzyć stożek kondensacyjny. Obozy żeglarskie, które zorganizowaliśmy w Nowym Warpnie - podczas gdy ośrodek był niedostępny z powodu Poland Rock Festiwalu (27 lipca – 7 sierpnia) również zdominowane były przez intensywne żeglowanie po Zalewie Szczecińskim czy Zatoce Nowowarpieńskiej – odbyło się 8 rejsów, z tego 3 z udziałem obozujących w Podgrodziu harcerzy z ZHR. W sierpniu i wrześniu odbyliśmy kolejnych 6 rejsów– z przerwą na naprawę łodzi po sierpniowych sztormach.I wreszcie 26 września rozpoczęła się realizacja projektu „Resocjalizacja przez cykl biwaków żeglarskich”. W projekcie wzięło udział łącznie 30 naszych wychowanków, którzy mieli okazję uczestniczyć w 7 biwakach żeglarskich. Zmienna pogoda powodowała, że naszym jachtem „Don Bosco” odbyliśmy 6 rejsów podczas 4 biwaków. Podczas dwóch kolejnych biwaków pływaliśmy w Policach i Szczecinie na łodzi motorowej, a jeden z biwaków zdominowany był przez szkolenia teoretyczne. Nie zabrakło innych elementów programu, jak spotkania z harcerzami ZHR, elementy survivalu, orientacji w terenie, żeglarskiego krajoznawstwa itp. Nie pozbawiony emocji był też ostatni w sezonie rejs (20 X), podczas którego uciekaliśmy przed sztormem z Podgrodzia do portu w Nowym Warpnie. Tam też dzień później wywodowany został nasz jacht i ostatnie biwaki zostały poświęcone na prace portowe związane z konserwacją jachtu przed sezonem zimowym oraz różnymi wyprawami tematycznymi (Muzeum Morskie w Szczecinie, port w Policach, gdzie w czasie II wojny cumował statek-obóz Bremerhaven, Aleja Kapitanów i Aleja Odkrywców w Nowym Warpnie itp.)
Projekt przyniósł efekty w postaci nabycia pewnych kwalifikacji żeglarskich (zdobyte „przedstopnie”:majtek pokładowy za minimum 5 godzin na wodach morskich – 26 osób, majtek balastowy za min. 25 godzin– 4 osoby), ale też mniej mierzalne jak umiejętność prawidłowej nawigacji życiowej. Rzecz na pewno warta kontynuacji.
68
Szkoła do Hymnu
Działalność koła wolontariatu-uczczenie pamięci bohaterów drugiej wojny światowej
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Koło Wolontariatu MOW w Trzcincu uczciło pamięć poległych żołnierzy Wojska Polskiego w 1945 roku. Udaliśmy się do pobliskich lasów, gdzie znajdują się nieoznaczone i zapominane mogiły żołnierskie. Czcząc pamięć bohaterów 2 wojny światowej, postawiliśmy symboliczny, brzozowy krzyż i zapaliliśmy znicze
Inauguracja roku szkolnego w Skrzatuszu
- 2
Złote i brązowe medale za długoletnią służbę nadane przez Prezydenta RP
Mamy przyjemność poinformować państwa iż w dniu dzisiejszym pracownicy Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu zostali odznaczeni przez Prezydenta RP medalami za długoletnią służbę.
Ewa Woś - złoty medal
Kamila Woźniak - złoty medal
Violetta Kucka - złoty medal
Mariusz Romanow - złoty medal
Marcin Kapelan - brązowy medal
Tomasz Sak - brązowy medal
2
XII Międzynarodowe Sympozjum Resocjalizacyjne
W imieniu organizatorów zapraszamy na XII Międzynarodowe Sympozjum Resocjalizacyjne które odbywać się będzie w dniu 17 listopada 2023 r. w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu.
W załączniku znajduję się program oraz karta zgłoszenia uczestników.
Wycieczka edukacyjna - "Polski Wrzesień 1939"
W dniu 17 września nasi wychowankowie - szkolni laureaci konkursu historycznego "Polski Wrzesień 1939" - wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Bornego Sulinowa i Szczecinka. Mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Militariów i spotkać się z przedstawicielami Związku Sybirakow
19
Relacja z Rajdu Rowerowego
Kolejne wakacje i kolejny rajd rowerowy. Szlak R10 staje się naszym szlakiem. W upale, z przygodami technicznymi, w intensywności wrażeń, ale i z uśmiechem i przygodą w najlepsze. W przyszłym roku powrócimy.
Boże Ciało ze śpiewem ptaków – jedyne takie miejsce
Ponad trzydzieści lat temu ówczesny dyrektor MOW Trzciniec śp. Ks. Kazimierz Lewandowski sdb wymyślił niepowtarzalny sposób spędzenia przez wychowanków Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – czyli popularnego święta Bożego Ciała. Procesja, w której rolę ministrantów z dzwoneczkami spełnia śpiew ptaków, a zamiast bielanek sypiących kwiatki z drzew trzcineckiego parku lecą listki i drobne płatki. Do tego polowa Msza święta w zaciszu i cieniu dorodnych drzew – nikt inny tak nie ma.
Nie dziwi zatem, że po kilkuletniej pandemijnej przerwie w tym roku ta wieloletnia tradycja została wskrzeszona – oczywiście za przyzwoleniem Biskupa Ordynariusza. Aktualni wychowankowie, a nawet pewna grupa pracowników po raz pierwszy w życiu mieli okazję do takiego niekonwencjalnego świadectwa wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi. Ci, którzy opuszczają mury trzcineckiego pałacu, bursy i szkoły w tym roku, na pewno zabiorą ze sobą to niepowtarzalne wspomnienie.
28
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Styczeń 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Kwiecień 2022
- Wszystkie