W tym roku zakończenie zajęć dydaktycznych i podsumowanie roku szkolnego odbyło się w dwóch
etapach: najpierw w czwartek 26 czerwca odprawiona została uroczysta Msza św., której
przewodniczył Ksiądz Inspektor Tadeusz Itrych. Podczas Mszy św. dokonała się zmiana przełożonego
domu zakonnego w Trzcińcu: ks. Tomasza Kościelnego zastępuje ks. Grzegorz Siwak. Ksiądz Grzegorz
pracował już w naszym ośrodku, więc z powodzeniem poradzi sobie z nowymi obowiązkami (od 1
września przejmie też prowadzenie MOW i szkoły). Podczas Mszy św. ks. Grzegorz złożył
przewidziane prawem kanonicznym wyznanie wiary. Ksiądz Inspektor podziękował ks. Tomaszowi
Kościelnemu, że podjął się prowadzenia ośrodka mimo braku odpoczynku po 6-letnim prowadzeniu
placówek w Poznaniu i że jak zwykle robił to bardzo kompetentnie, przeprowadzając placówkę przez
różne zawirowania. Księdzu Grzegorzowi Ksiądz Inspektor życzył, by z pomocą współbraci salezjanów
i współpracowników świeckich dzielnie stawił czoła nowemu zadaniu.
W następnym dniu, 27 czerwca, odbyła się uroczysta akademia na zakończenie roku szkolnego.
Zabrzmiał hymn, wprowadzono sztandar, odczytano listy ministra edukacji i wychowania oraz organu
prowadzącego. Następnie ks. dyrektor wręczył świadectwa absolwentom szkoły branżowej,
przypominając łacińską sentencję non schoale, sed vitae discimus. Prowadzący koła zainteresowań i
różne aktywności podsumowali ich działania i wręczyli nagrody najaktywniejszym wychowankom.
Następnie wychowawcy grup obdarzyli dyplomami i nagrodami podopiecznych, którzy się wyróżnili,
a z kolei wychowawcy klas podobnie nagrodzili najlepszych uczniów. Był czas też na podziękowania
odchodzącym pracownikom (pracę kończą u nas p. Joanna Szpakowska i p. Grzegorz Zięba) i na różne
formy wdzięczności ze strony wychowanków. Teraz zasłużony odpoczynek wakacyjny.
Aktualności
Zakończenie roku szkolnego i zmiany
- 9
Uroczystość Bożego Ciała z procesją w urokliwym pałacowym parku
- 1
Warsztaty kulinarne z Makro Koszalin
11 czerwca wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych Makro Koszalin, w ramach których odbył się pokaż szefów kuchni z Akademii Inspiracji Makro, pokaz barmański oraz pokaz Sommelier. Wzięliśmy również udział w warsztatach serwisu kelnerskiego. Podczas spotkania przeprowadzo również prezentację ciekawych i praktycznych rozwiązań dla gastronomii. To był bardzo ciekawy i inspirujący wyjazd za który bardzo dziękujemy.
Gminne zawody w sporcie pożarniczym
W sobotę nasi wychowankowie należący do koła pożarniczego w celach szkoleniowych obserwowali Gminne zawody w sporcie pożarniczym w Rudkach. Emocje sportowe, współpraca w drużynie, duch rywalizacji, integracja społeczna mieszkańców gminy Wałcz to najważniejsze cechy tego wydarzenia. Wróciliśmy pełni chęci do dalszych ćwiczeń w sporcie pożarniczym
Mistrzostwa Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Szachach Szybkich
Szachy to więcej niż gra – to narzędzie kształtujące charakter, rozwijające umiejętność logicznego myślenia, cierpliwość i zdolność przewidywania skutków własnych decyzji. To właśnie te wartości przyświecały uczestnikom uroczystości otwarcia Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Szachach Szybkich, które po raz kolejny zorganizowano w Babimoście. Honorowym patronatem objął to wydarzenie Marcin Jabłoński Marszałek Województwa Lubuskiego.
W tym roku padł rekord – do rywalizacji zgłosiło się aż 13 ośrodków, a my zajęliśmy rewelacyjne 5 miejsce drużynowo, tracąc tylko 1 punkt do miejsca na podium. Indywidualnie Wiktor zajął 5 miejsce, Mariusz 7, a Wojtek był 14.
1
Navigare necesse est – sezon żeglarski w pełni
Nasze koło żeglarskie funkcjonuje pełną parą, w każdym tygodniu odbywa się albo spotkanie, albo biwak żeglarski. Pierwsze dwa tygodnie czerwca wyglądały podobnie: obydwa weekendy obfitowały w rejsy podczas żeglarskich wyjazdów. Łącznie w tym sezonie mamy „wypływanych” już prawie 40 godzin, nie dziwi zatem, że w ślad za tym idą nominacje na kolejne „przedstopnie”, co widać na załączonych fotografiach.
2
Żeglarze nie próżnują – kolejne rejsy
Pogodę w maju mieliśmy dość kapryśną – od pięknych słonecznych dni po wietrzne i burzowe.
Zawsze jednak można było znaleźć jakieś okno pogodowe i to oczywiście wykorzystali nasi żeglarze.
Po „Majówce” odbyły się jeszcze dwa biwaki żeglarskie (9-11 V oraz 30-31 V), podczas których
znalazły się okazje do żeglowania. Bilans każdego z biwaków: po trzy rejsy. Nie zabrakło oczywiście
też innych atrakcji, jak choćby udział w słynnym już podgrodzkim „Popołudniu z poezją”, ale jak to
zwykle bywa, żeglarze zainteresowani są żeglowaniem. Czekamy na kolejne okazje.
Wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu
Z okazji majowych dni ochrony przeciwpożarowej nasi członkowie koła pożarniczego odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu. Strażacy zawodowi z Wałcza w ciekawy i oraktyczny sposób przedstawili naszym wychowankom zawód strażaka i wyposażenie w sprzęt ratowniczy i ochronny do walki z wieloma zagrożeniami. Oczywiście obowiązkowo był zaprezentowany zjazd na rurze na życzenie wychowanków
Projekt edukacyjny "Na fali nauki"
Wyjazd do Wałcza do Akademii NaukStosowanych w ramach projektu edukacyjnego " Na fali nauki"
Turniej Piłki Nożnej "Biało-Czerwoni
16 marca 2025 udaliśmy do Debrzna na Turniej Piłki Nożnej "Biało-Czerwoni". Bilans to 3 remisy i jedna wygrana, a to dało nam II miejsce w turnieju. Zawodnikiem który nastrzelał najwięcej bramek był Dominik W. Chłopakom gratulujemy wyniku i wielkiego serca do walki.
Konkurs matematyczno-fizyczny
W naszym ośrodku odbył się konkurs matematyczno - fizyczny "Wielcy matematycy i fizycy" zorganizowany przez p. Janusza Ŵoś. Konkurs miał formę plastyczną, a jego celem było przygotowanie plakatu o wybranym przez siebie wielkim uczonym.
Happening profilaktyczny przeciwko przemocy
Na zaproszenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczwgo w Czaplinku mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w happeningu profilaktycznym przeciwko przemocy. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem "Ponad barierami, ponad ograniczeniami". To ważne wydarzenie miało na celu uświadomić nam że można sięgać po niemożliwe, że wystarczy odkryć granice swoich możliwości i przekroczyć je.
To doświadczenie stało się dla naszych wychowanków powodem do wielu dyskusji i rozważań. Dziękujemy MOW Czaplinek za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tak niezwykłym wydarzeniu.
1
Turniej szachowy
Turnieje szachowe to stały punkt w działalności Akademii Księdza Bosko. Marcin i Adrian, uczestnicy Akademii, po raz kolejny zorganizowali spotkanie miłośników gry w szachy. Za każdym razem wyłaniają się nowi pasjonaci, jednak mistrzowie pozostają wciąż Ci sami :))
Majówka na żaglach
Jako że nasze koło żeglarskie rozpoczęło już sezon żeglarski 2025, wychowankowie którzy nie udawali się do domów na „Majówkę”, mogli ją spędzić w atrakcyjny sposób na biwaku żeglarskim nad Zalewem Szczecińskim. Podczas biwaku dzięki sprzyjającej pogodzie odbyliśmy aż 5 rejsów, zwiedzaliśmy ciekawe miejsca w Trzebieży i Nowym Warpnie, wzięliśmy udział w harcerskiej akcji „Flaga” w Nowym Warpnie, a sami mogliśmy przygotować maszt i dumnie zawiesić biało-czerwoną przy stanicy ZHR w Podgrodziu. Do tego rowery, survival, Orlik, spacery, ogniska – program wypełniony po brzegi. Czekamy na kolejne żeglarskie wyjazdy.
8
Trening koła pożarniczego
W czwartek odbył się pierwszy w tym sezonie trening koła pożarniczego. Ćwiczyliśmy rozwijanie węży pożarniczych. Zabawa i trening umiejętności koordynacji współpracy w grupie
Warsztaty kulinarne
Wychowankowie Domu Mlodzieży w Trzcińcu, ktorzy uczą się w zawodzie kucharz, mieli możliwość i ogromną przyjemność wziąć udział w warsztatach kulinarnych z p. Michałem Grzywacz. Michał pracował kiedyś w akademii inspiracji Makro, a obecnie jest przedstawicielem ds HoReCa w hali Koszalin oraz ekspertem kulinarnym. Na nasze zaproszenie wyraził chęć przygotowania z naszymi kucharzami potrawy kuchni włoskiej :)) Ɓyło inspirująco, radośnie, głośno i gustoso
Wycieczka do Klubu Wojskowego 2 Brygady Zmechanizowanej
Przygotowania i rozpoczęcie sezonu żeglarskiego
W ostatnich miesiącach koło żeglarskie prowadziło intensywne przygotowania do rozpoczęcia sezonu żeglarskiego. Oprócz szkoleniowych spotkań koła w marcu i kwietniu odbyło się kilka biwaków, w ramach których wykonywano prace portowe, zwłaszcza w porcie Podgrodzie (pomost, tyczki, boje holownicze, zabezpieczenie kei), ale także w porcie Nowe Warpno, gdzie zimował nasz jacht. Jak zwykle przed sezonem odbyło się czyszczenie, szlifowanie, malowanie kadłuba oraz przygotowanie takielunku.
Ostatnie dni kwietnia to biwak żeglarski, w ramach którego doszło do zwodowania naszej łodzi „Don Bosco”, jak również pierwszych rejsów. Sezon żeglarski rozpoczęliśmy w tym roku 26 kwietnia
7
Warsztaty kulinarne
A tak wyglądały kolejne warsztaty kulinarne pod czujnym okiem p. Agnieszki. Nasi miłośnicy kuchennego szaleństwa znowu zaskoczyli smakiem i pomysłem
Wspólne śniadanko wielkanocne
Archiwum Aktualności